Lecție publică: „Cooperarea cu Organizația Tratatului Atlanticului de Nord. Experiența Poloniei” (Galerie Foto)

foto-1-151-of-156

Pe data de 6 decembrie, în incinta colegiului „Alexei Mateevici” din Chișinău a avut loc o lecție publică dedicată elevilor  instituției pentru a descoperi lucruri esențiale despre Organizația Tratatului Atlanticului de Nord, dar și despre activitatea pe care se direcționează Centrul de Informare și Documentare privind NATO din Republica Moldova.
E.S. Bartłomiej ZDANIUK în calitate de Ambasador Extraordinar și plenipotențiar al Poloniei a fost invitatul special al acestei întâlniri. Continuă să citești

Rezultatele concursului de oratorie „Cultura ca modus vivendi”

78127549_425374664823290_8426276284820094976_n

Rezultatele  concursului de oratorie „Cultura ca modus vivendi”:
Juriul, constituit din:

  • Botea Veaceslav, director adjunct (pentru instruire practică și producere);
  • Ciobanu Ecaterina, președinte al Comitetului sindical;
  • Iachimovschi Vasile, redactor al Revistei iCAM;
  • Guțaga Ecaterina (membru onorific), reprezentant al Agenției de turism ecologic Kayakingtours.md

au anunțat numele învingătorilor: Continuă să citești

Concurs de oratorie „Cultura ca modus vivendi” – ETAPA FINALĂ

Marți, 26 noiembrie 2019, la ora 14.20, în sala festivă a Colegiului „A. Mateevici” se va desfășura concursul de oratorie „CULTURA CA MODUS VIVENDI” organizat de colegiul de redacție al iCAM.

PROBE:         

  • Discurs pregătit (la tema concursului, 3 minute);
  • Discurs improvizat (temă aleasă prin tragere la sorți, 1 minut).

   PREMII: 

  • Locul I – 500 lei
  • Locul II – 400 lei
  • Locul III – 300 lei

  Sponsori:        Continuă să citești

Prima etapă a concursului de oratorie „Cultura ca modus vivendi” – REZULTATE

Joi, 14 noiembrie 2019, a avut loc prima etapă a concursului de oratorie „Cultura ca modus vivendi”. Membrii juriului (Veaceslav Botea – director adjunct, Sergiu Oceretnâi – profesor,
Ana Crudu – secretară, Vasile Iachimovschi – elev) au desemnat 9 finaliști:

  1. Carabulea Olivia, 12 Șc.
  2. Doina Tudor, 22 LS
  3. Ciobanu Ana, 21 Gr.
  4. Vrabie Daniela, 21 Gr.
  5. Vrabie Elena, 33 Șc.
  6. Caras Ana, 31 PS
  7. Socican Anastasia 31, PS
  8. Cotelnic Valentina, 31 PS
  9. Russu Ionela, 41 PS

Felicitări!❤️
Etapa finală va avea loc marți, 26 noiembrie 2019.